Plán expedice

 

„A zvolal Burchan -  duch země, hor, lesa a ohně 

 … BAJ GAL , ohni ustup !!"

… a oheň ustal, dolina se zalila vodou a vzniklo jezero  Bajkal

burjatská legenda

 

 

 

Bajkal – zima 2012

 

 

Jezero Bajkal se možná skutečně, tak jak praví burjatská legenda, zrodilo z ohně. Vzniklo totiž vlivem tektonických sil, které neustávají ani dnes za dosti výrazných doprovodných jevů. Jezero se stále prohlubuje a  často i otřásá malými zemětřeseními.

Jezero bylo a je cílem mnoha výprav a expedicí. I já jsem jeho část kdysi přeběhl se psím spřežením. Učarovalo mi a vydávám se na něj opět po 22 letech.

Tetokrát ho chci  přejít sám a bez podpory po celé jeho délce 650 km, od osady Sljudjanka na jihozápadním břehu až po osadu Nižněangarsk na severním okraji jezera.

Dosud se  dle dostupných informací podařilo přejít jezero po jeho délce, sólo a bez podpory pouze holanďanovi Hogan Beernaertovi v r.2009. V r. 2008 přešel jezero rakušan Hardy Brandstötter. Ten však částečně použil tažný padák.

 

 

Cíle cesty

 

Sportovní cíl cesty

Podaří-li se mi dojít do cíle, bude to první český a druhý světový sólo přechod jezera v autonomním režimu, tj.pochod vlastní silou bez přijmutí jakékoliv pomoci, bez doplňování zásob a s noclehy pouze ve stanu, tedy způsobem unassisted a unsuppoorted.

Půjdu bez podpory, s veškerým vybavením a zásobami za sebou na vozíku.Bez použití tažného padáku a jiných  prostředků.

 

Nemoc nabízí šanci

Dostal jsem se před časem do situace, kdy jsem vážil 62 kg a nedokázal jsem se vlastní silou zvednout ze dřepu. Absolvoval jsem operaci a stále očekával zázračnou změnu k lepšímu. Ta však dlouho nepřicházela a mně i dlouho trvalo, než jsem si uvědomil, že vše závisí jen na mně samotném a že ta moje zdravotní potíž mi vlastně nabízí velkou šanci na změnu.

Chtělo to jediné: vytyčit si cíl, upravit myšlení, svůj životní styl a být „umanutý“.

Cílem  této cesty je ukázat, že zdravotní problémy lze překonat, a že i lidé po padesátce se mohou sportu aktivně věnovat a plnit si své sny.

Test odolnosti

Půjdu sám, přestože si uvědomuji, že dlouhodobá samota a ničím nerušené ticho může značně ovlivňovat psychický stav člověka. Věřím však, že problém osamocení bude vyvážen vysokou mírou osobního prožitku při putování krásnou přírodou.

Chci tuto cestu podstoupit jako poměrně silný test fyzické a psychické odolnosti v podmínkách úplného odloučení a to s velikou pokorou.

 

Termín únor – březen 2012
Délka cesty 650 km
Klimatické podmínky teploty do -35°C
Váha vybavení a zásob cca 65 kg

 

 

Možná rizika

 

Klimatické

Na jezeře občas dochází ke vpádu arktického vzduchu přes pobřežní hory s takovou intenzitou, že v létě vichřice potápí malé lodě a v zimě láme tenčí led a kupí ho na hromady nebo odnáší vše, co není ukotvené do ledu.

Riziko úrazu

Maximální opatrností je třeba omezit riziko zranění,  i malý problém může znamenat konec cesty.

Zranění z dlouhodobé zátěže

Je nutno eliminovat kvalitní fyzickou přípravou před akcí a vhodným režimem pochodu.

Psychické problémy

Člověk je přece jenom společenská bytost a při dlouhodobém monotónním pohybu krajinou a v osamocení trpí psychika nedostatkem vnějších podnětů. Zkušenost s několikadenní samotou v přírodě  mám. S několikatýdenním úplným odloučením však zkušenost nemám a to je pro mne velikou výzvou.

Závady vybavení

Nutno použít jen kvalitní a odzkoušené vybavení. Porucha např.vařiče nebo stanu může být fatální. Intenzivní pochod střídaný během přinese velký problém s tělesnou vlhkostí a omezenou možností se usušit. Nutno řešit vhodným systémem oblečení.