Český rozhlas

Radio Wave, Casablanca

„Včera večer mě můj anděl strážný dovedl do cíle letošní etapy – do Sredněkolymska. Dovedl mě ve zdraví, jen na chvilinku se někde zakecal a mně…
ROZHLAS.CZ
 
 

 

The Best of Casablanca 2014

Gerlinde Kaltenbrunnerová během výstupu - Foto: oficiální stránky Gerlinde Kaltenbrunner

Gerlinde Kaltenbrunnerová během výstupuFoto: oficiální stránky Gerlinde Kaltenbrunner

Originální cesty, velké zkušenosti, životní zážitky. Vybíráme nejlepší příhody a cestovatelské počiny z magazínu Casablanca za rok 2014. Top 10 obsahuje první ženu světa, která stanula na všech 14 osmitisícovkách bez kyslíku, nymburské plavce na PET lahvích i 83letého příbramského borce, nejstaršího člověka, který kdy vylezl na Kilimandžáro.

Rok jsme zahájili s „Messnerem v sukních“ čili s rakouskou lezkyní Gerlinde Kaltenbrunnerovou, první ženou, která čistým stylem stanula na vrcholu všech osmitisícovek. Takovou veganku často nepotkáte, výběr nemůžeme začít s nikým jiným. 

Silný únor a březen 2014 reprezentují horolezec Mára Holeček, který prvovýstupem v Antarktidě zakončil svoji dramatickou trojexpedici. (Její první díl skončil českým výstupem roku na sedmitisícový Talung, při druhé akci se zabil Márův spolulezec Zdeněk Hrubý.) Stranou pozornosti ale nesmí zůstat Petr Mejdží Major, který obeplul Skandinávii a během 5000 km pádlování v mořském kajaku vlastní výroby zažil dost dobrodružství i sebepoznání. A DIY ještě jednou: Dalibor Beneš se rozhodl, že navštíví středoasijský Badachšán, kde se rozkládá pohoří Pamír, přezdívané střecha světa. Vymyslel a zkonstruoval si na to originální třístopou koloběžku a vyrazil. Sám. Takovým (skromným) originálům držíme palce na všech končetinách. 

www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/1439542

 

 

Dalibor Beneš si vyrobil koloběžku a objel s ní střechu světa

 

Brod na říčce Muzkol - Foto: Dalibor Beneš

Brod na říčce MuzkolFoto: Dalibor Beneš

Dalibor Beneš se rozhodl, že navštíví středoasijský Badachšán, kde se rozkládá pohoří Pamír, přezdívané jako střecha světa. Vymyslel a zkonstruoval si originální třístopou koloběžku, koupil letenku do Kyrgyzstánu (odkud zamířil do Tádžikistánu) a vyrazil... Sám.

„Jsem domácí kutil a pořád něco vymýšlím,“ říká o sobě Dalibor Beneš, jehož skromný projev zakrývá nebývalá dobrodružství, podnikaná během vlastní dovolené, se smyslem pro odloučení, bez sponzorů i velkých gest. Už dříve si Dalibor Beneš ušil stan „čum" po vzoru sibiřských Něnců, postavil rikšu, zapřáhl se do ní a přešel zamrzlý Bajkal. Se dvěma survalisticko-polárně laděnými akcemi už byl naším hostem ve vysílání v předcházejících letech. „Být zcela sám v nekonečném prostoru jen s vlastními myšlenkami se mi líbilo,“ říká k tomu. „Jen omrzliny mi vadily. Potřeboval jsem se ohřát, a tak jsem koncem srpna 2013 odjel do Střední Asie.“ 

Dalibor Beneš si vyrobil koloběžku a objel s ní střechu světa

 

Festival Kolem světa 2013 letos promítá taky ve 3D

 

Cestovatelský festival Kolem světa se bude konat v Brně 8.-10. listopadu a hned další víkend také v Praze, ve dnech 17.-18. listopadu 2012.

Cestovatelský festival Kolem světa se koná každý rok v Praze, Brně a Ostravě a organizuje ho cestovatel a fotograf Karel Wolf. Letos kromě 50 přednášek zkušených fotografů a cestovatelů, festival připravil 3D přednášky o Jižní Africe a Ladakhu, Zahraničním hostem festivalu bude Eskymó Hivshu Robert Pearry II., potomek prvního dobyvatele severního pólu, který bude vyprávět o životě mezi polárními Inuity za doprovodu tradičního inuitského bubnu ze sobích parůžků a kůže tuleně. 

Program festivalu (se zaměřením na pražskou část) v krátkosti představuje přímo pořadatel Karel Wolf. Poslechnetě si ho: 

 
5:10
 

Festival Kolem světa 2013 letos promítá taky ve 3D

Vložit na svůj web

Festivalu se také zúčastní řada hostů, které znáte z Casablanky: Martin Mykiska a Jan Pala přiblíží svoje zimní (ladacké a kamčatské) zkušenosti. 

Dalibor Beneš bude vyprávět o pamírské koloběžkářské (!) akci, 

 

www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/1278311

 
 

S dobrodruhy přes Karské moře na Polární Ural

 

Na Polárním Uralu - Foto: Dalibor Beneš

Na Polárním UraluFoto: Dalibor Beneš

Hostem cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca byl dobrodruh Dalibor Beneš společně se svým parťákem Petrem Sedláčkem. Mají za sebou těžkou ruskou expedici. Naplánovali si lyžařský pochod od sibiřského jezera Che-To přes moře na evropskou stranu pohoří Polární Ural.

Na Polárním Uralu - Foto: Dalibor Beneš

Na Polárním UraluFoto: Dalibor Beneš

Poloostrov Jamal a jezero Che-To leží na severu Ruska nedaleko hranic Asie a Evropy na Polárním Uralu. Jak vypadá osídlení v těchto místech, o alkoholu "v zapolarje", o potřebném vybavení a zamrzajících termoskách, o kráse nekonečné tundry, obtížích i potřebném vybavení do zimy skutečně ruské se dozvíte při poslechu záznamu nedělního vysílání, které doprovázela rozmanitá ruská world music. (Celý pořad i s hudbou můžete k poslechu vyhledat v Jukeboxu Radia Wave na www.wave.cz/jukebox.) 

S dobrodruhy přes Karské moře na Polární Ural

 

Kolyma, Sibiř, mrazy a gulagy

 

na Kolymské trase - Foto: Dalibor Beneš

na Kolymské traseFoto: Dalibor Beneš

Proč je pro někoho v -52 stupních Celsia "nesportovní" uchýlit se do chalupy? Jaké věci Vás napadají, když stojíte na místě sněhem zasypaného lágru, kde zahynulo až 400.000 lidí a kde se pod sněhem pod vámi stále válejí lidské kosti? Jaká Sibiř dovede být? Hodně drsná výprava Dalibora Beneše a Petra Sedláčka na sibiřskou Kolymu byla tématem další cestovatelské a outdoorové Casablanky...

Zimní akce této na pohled nenápadné a skromně vystupující dvojice zahrnovala i autostop zimní Sibiří mířila na Omjakon, pól chladu, kde bylo aktuálně -52 stupňů Celsia. Přívaly sněhu pak vyhnaly osamocenou dvojici z hor Anngačag a Petr Sedláček s Daliborem Benešem pokračovali do nechvalně proslulého sovětského lágru Butugyčag a do typického postsovětského přístavního města Magadan. 

 
35:34
 

Kolyma, Sibiř, mrazy a gulagy

Vložit na svůj web

Zpráva z cesty, kterou najdete - mezi jinými - na stránkách Dalibora Beneše, zní: „Podařilo se mi při přechodu jedné řeky propadnout skrz naleď. Nateklo mi horem do bot. Nohy mi sevřel ledový krunýř a ponožky vmrzly do bot. Nedokázal jsem se zout vlastními silami. Až Péťa mi pomohl sekyrkou. Kapánek mi omrzla pravá noha. Nyní se pokusíme dostat ke gulagu Butugyčag z jižní strany hor. Ale nevím, teprve včera přestalo sněžit... Jsme v pořádku a posíláme pozdrav!“ (Ten pozitivní závěr prý kvůli manželce...) 

Kolyma, Sibiř, mrazy a gulagy